ALSMO'nun Tarihçesi

Türkiye'nin  ilçede kurulan ilk meslek odası olan Alanya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ALSMO) 3568 sayılı yasamızda değişiklik yapan 26/07/2008 tarih ve 26948 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5786 sayılı yasanın kabulü ile kuruluş hazırlıklarına başlamıştır.

5786 sayılı yasanın hazırlanması aşamasında halen meslektaşımız olan aynı zamanda 23.dönem millet vekilimiz SMMM Hüseyin Yıldız'ın çaba ve katkılarıyla yasa tasarısına eklenen ''Bölge içinde kendi mesleği konusunda en az 250 meslek mensubu bulunan il merkezlerinde  ve bölgesi içinde 250 meslek mensubu bulunan ilçelerde (Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçeler hariç ) bir oda kurulur.

Ayrı ayrı kurulan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler odaları, bulundukları ilin veya ilçenin adıyla anılır.Ancak, ilçelerde oda kurulabilmesi için o ilçedeki en az 100 meslek mensubunun yazılı başvurusu aranır.'' İbaresi ile odamız kuruluşunun önü açılmış oldu.

İlçemizde oda kurulması için 239 meslektaşımızın imzasının bulunduğu müracatın TÜRMOB'a iletilmesinden sonra 01/01/2010 tarihinde odamız kuruldu.

İlk müteşebbis heyet Hasan TOROS, Cengiz AKIN, Önder KIVRAK, Mahmut KARAGEDİK ve Sedat VURAL'dan oluşuyordu.

Atanan müteşebbis heyet büyük özveri ve fedakarlıkta bulunarak,oda hizmet binamızın tamamlanarak 03/03/2010 tarihinde hizmete açılmasını ve 12-13/06/2010 tarihinde odamız 1.olağan Genel kurulunun yapılmasını sağlamışlardır.

ALSMO bugün yeni kurulmuş bir oda ve fiziki bir takım ihtiyaçları olmasına rağmen,modern eğitim ve hizmet binasında,üyelerine ve stajerlerine yüksek kalite ve anlayışla hizmet vermeye devam etmektedir.

GEÇMİŞ DÖNEM KURULLAR

Önemli Bağlantılar